Ünlü Sosis Markasında Ölümcül Bakteri Bulundu! Marketlerden Acil Koduyla Toplatılıyor

Aldi Nord’da satılan, Harzer Schinkenwürstchen isimli sosislerde Salmonella tespit edildi. Şirket ürünün salmonella içeren serinin tüketilmemesi hakkında uyarıda bulundu.

Almanya’da Aşağı Saksonya’nın Gifhorn kentinde faaliyet gösteren Gmyrek Fleisch- und Wurstwaren şirketi üretimi “Harzer Schinkenwürstchen” adlı üründe salmonella bakterisi tespit edildi. Ürünün Aldi gibi büyük indirim marketlerinde satıldığını biliniyor.

Şirketin duyurusuna göre, 350 gram ağırlığında ve folyo paket içinde beş adet sosis bulunan ürünlerde sağlık riski bulunuyor. Şuan için Son tüketim tarihi 03.05.2024 ve GMYG24G0676 etiket numarasına sahip ürünler geri çağrıldı.

Salmonella enfeksiyonu, genellikle ishal, karın ağrısı, kusma ve hafif ateş gibi belirtilerle kendini gösterir.

Hastalık, bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha ciddi seyredebilir.

Tüketicilere, bu ürünleri tüketmiş ve şiddetli ya da uzun süreli semptomlar yaşayanların derhal tıbbi yardım alması ve salmonella enfeksiyonu ihtimaline karşı doktorlarını bilgilendirmeleri önerilmektedir.

SALMONELLA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TANISI

Salmonella hastalığına yakalanan kişilerde birçok semptom bir arada görülebilir. Ciddi bir enfeksiyon olması sebebi ile bu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmesi önerilir. Genellikle ilk semptomlar 6 saatten 72 saate kadar olan süreçte ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu belirtiler ile yaklaşık olarak birkaç gün ile birkaç hafta arasında devam eder. Bazı kişilerde tedaviye gerek kalmadan iyileşme de görülebilir.

Salmonella enfeksiyonunda olası belirtiler; yüksek ateş, ishal, mide krampları, mide bulantısı ve kusma, titreme, baş ağrısı ve zaman zaman dışkıda kan görülmesidir. En yaygın görülen belirti ise ishaldir. İshal yaklaşık 10 gün içinde iyileşse de bağırsakların normal düzenine dönmesi birkaç ayı bulabilir. Eğer hastalanan kişi bir bebek, küçük bir çocuk, yaşlı veya bağışıklık sistemi zayıf birisi ise ve yüksek ateş, kanlı veya koyu renkli dışkı, ağız ve dil kuruluğu gibi semptomlar uzun bir süre geçmediyse mutlaka bir uzmandan ya da sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Salmonella hastalığında tanı için bu sayılan semptomlar yeterlidir. Bunun yanı sıra idrar tahlili ile de teşhis konabilir. Ek olarak eğer bakterinin kan dolaşımına geçtiği düşünülüyorsa bunun için bir kan tahlili yapılması gerekir. Teşhis konduktan sonra görülen semptomlar ve kişinin sağlık geçmişine göre tedavi veya izlenecek yol belirlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir